Comet Assay

State-of-the-art comet images

Atomic Force Microscopy

S. cerevisiae chromatin fibers

DNA Gel Electrophoresis

MNase sensitivity assay

Light Micoscropy

S. cerevisiae ageing cell morphology

Европейски ученически парламент (EUSP 2016)

Бъдещето на човека 
За втори път у нас ще се проведе паневропейски ученически парламент, финансиран от Фондация „Робърт Бош“ и  Фондацията за наука и образование на Байер.  

Темата за 2016 г. е: "Бъдещето на човека"

 Проектът е координиран от немската неправителствена организация "Wissenschaft im Dialog" с финансовата помощ на Фондация „Робърт Бош“ и  Фондацията за наука и образование на Байер. Координатор за България е Форум „Демокрит“ със съдействието на Столична община, а медиен партньор на събитието е списание ВВС ЗНАНИЕ. Част е от пан-европейски цикъл от ученически парламенти. Форумът има за цел да събере между 70 и 100 гимназиста от град София на възраст от 16 до 19 години, които имат интерес към политиката на Европейския съюз (ЕС) и владеят английски език на добро ниво. Под ръководството на експерти младите делегати ще участват в обсъждане на английски език на въпроси по различни актуални теми, свързани с бъдещето на човека: 
 
Човешкият мозък (The Human Brain)
Да живеем и да се храним здравословно – но как? 
(Living and eating healthy – but how?)
Променящото се размножаване на човечеството 
(The changing reproduction of mankind)
Стволовите клетки – потенциалният отговор на всички въпроси? (Stem cells – the potential allrounders?)
„Подсиленият човек: да оптимизираме човека (Augmented human: optimising the human)

По две от темите експерти са учени от Лаборатория по Молекулярна генетика, ИМБ, БАН.  
Доц., д-р Георги Милошев ще изнесе лекция на тема: "Стволовите клетки - потенциалният отговор на всички въпроси?", на която ще разкрие възможностите, които се предлагат пред съвременната медицина с помощта на стволовите клетки.
Гл. асист., д-р Милена Георгиева ще изнесе лекция на тема: "Подсиленият човек: да оптимизираме човека". По време на доклада си Милена ще представи най-новите технологии за усъвършенстване на човека в сферата на съвременната биомедицина и молекулярна биология.

Петимата най-добре представили се млади делегати ще участват във финален европейски парламент в края на месец юли в Манчестър, Великобритания. Всички участници ще получат предметни награди и сертификати за участието си, а петимата наградени – специални грамоти.

Заповядайте на откриването в 09:15 ч. на 23 януари в 
Първа английска езикова гимназия, 
гр. София, бул. „княз Александър Дондуков“ 60.

Науката в полза на обществото - на Коледа стават чудеса

Мисията на лаборатория по Молекулярна Генетика, ИМБ, БАН да популяризира и доближава науката и нейните открития към хората продължава с пълна сила.



В края на миналата година съвсем случайно и напълно в тон с Коледните чудеса телефонен разговор ни показа, че има смисъл в това, което правим. От другата страна на телефонната слушалка беше г-жа Валентина Денчева, директор на Частно Немско Училище "Веда", гр. София.

Г-жа Денчева поиска среща с нас с цел договаряне на дарение от страна на училището за нашата лаборатория. Средствата от благотворителни дейности на училището всяка година по традиция били дарявани на различни хора и институции.

През 2015 г. се спрели на нашата лаборатория! Полученото дарение използвахме за закупуване на хладилна техника за нуждите на научните дейности в лабораторията.

С настоящото съобщение, ние изразяваме своята дълбока признателност към г-жа Денчева и целия екип на Частно Немско Училище "Веда"


За нас беше чест и голямо удоволствие да представим някои от нашите резултати на техен разширен семинар. Доц. Милошев изнесе лекция на тема „Как влияят хранителните добавки върху човешкия организъм“. На срещата присъстваха голям брой ученици от почти всички възрастови групи. Получи се интересна и много мотивираща дискусия.

Пожелаваме си 2016 да бъде изпълнена с много положителни емоции и научни открития, които да направят живота ни по-смислен, по-добър и по-усмихнат!